Ekonomi

Türk savunma sanayii bu yıl 6 milyar dolar ihracat hedefliyor

Savunma, havacılık ve uzay kümelenmesi SAHA İstanbul’un 5. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi.

Genel Kurul’un açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Milli Teknoloji Hamlesi’nin Türkiye’nin tam bağımsızlık yolculuğunun adı olduğuna dikkat çekerek, bu yolda başta savunma sanayi olmak üzere büyük adımlar atıldığını söyledi.

Dünyanın son 20 yılda elde edilen başarıları çoğunlukla gıptayla, bazen de kıskançlıkla takip ettiğini belirten Kacır, şu bilgileri verdi:

“2002’de 250 milyon dolar olan ihracatımızı geçen yıl 4.5 milyar dolara çıkarmayı başardık. Bu yıl sizlerin alın teriyle ve başarılı projelerinizle bu rakam 6 milyar doların üzerine çıkacak. Bugün savunma ve havacılık ciromuz 12 milyar dolar. Ancak bu rakam 20 yıl önce sadece 1 milyar dolardı. Sektördeki proje sayımız 66 iken bugün birden fazla SAHA üyesi olan girişimcilerimizin katkılarıyla 800’ü aşkın projeyi hayata geçiriyoruz. Sektördeki toplam sözleşme bedeli 5,5 milyar dolardan 60 milyar doların üzerine çıktı. Bölümde sadece 56 firma yer alırken, bugün 2 bine yakın firma savunma sanayimize güç veriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu