Teknoloji

Tahmini Maksimum Sıcaklığınızın Ne Kadar Düşeceğine Dayanabileceğinizi Öğrendiğinizde Dışarı Çıkmaktan Korkacaksınız!

Ülkemizde ve dünya genelinde sıcaklık artışları; sadece yaşlılar veya sağlık sorunları olanlar değil, sağlıklı gençlik ve yetişkinlerendişelenmeye başladı.

Bilim adamları, yüksek nem ile yükselen yüksek sıcaklıktan alarma geçtiler ve insan güvenliği için üst sıcaklık limiti aradılar. Maalesef bu sıcaklık düşündüğümüzden çok daha düşük.

Sıcaklığın üst sınırı ile ilgili yapılan araştırmalar sıkıntıların artmasına neden olmuştur.

2010 yılında yapılan bir çalışmada insan vücudu için %100 nemde 46.1°C, 35°C veya %50 nemde sıcaklık üst sınırdır. artık kendini soğutamıyorsöylenmişti.

Son zamanlarda laboratuvar ortamlarında insanlar üzerinde test edilen bu sınır, daha da büyük endişelere neden oldu.

Güvenliğimiz için üst sıcaklık limitini araştırmak amacıyla denekler günlük işlerini yapabilecekleri bir odaya yerleştirildi. Penn State Üniversitesi’ndeki Noll Laboratuvarına gelen sağlıklı ve yetişkin insanlar; duş almak, yemek yapmak, yemek yemek günlük aktivitelerinizi simüle edecekhareket edebiliyordu.

Araştırmacılar; yüzlerce diğer deneyde, odadaki sıcaklığı veya nemi yavaşça artırdılar ve öznenin sıcaklığı yükselmeye başlargözlemlediler.

Kritik çevre aşıldığında, tehlikeler ortaya çıkmaya başlar.

İç sıcaklığımızın sürekli olarak yükselmeye başladığı sıcaklık ve nem kombinasyonuna ‘kritik çevresel sınır’ denir. Bu sınırın altında, vücut nispeten Sabit bir çekirdek sıcaklık. koruyabilir. Bu sınırın üzerinde, sıcaklık her zaman yükselir ve uzun süreli maruz kalma ile ısıya bağlı hastalık riski artar.

Vücut çok ısındığında, kalp ısıyı dağıtmak için döner. cilde kan akışını pompalamak içindaha çok çalışmak zorundadır ve ayrıca terlediğimiz zaman vücut sıvılarını azaltır.

Bu araştırma sonucunda üst çevresel ucun 35 dereceden bile aşağıda olduğu görüldü.

Yeni araştırma, üst sınırın %100 nemde 31°C veya %60 nemde 38°C olduğunu gösteriyor. Sonuç olarak, sıcak havalarda beklediğimizden daha fazladikkat etmemiz gerekiyor.

Uzmanlar artık en son araştırmalarından sonra üst güvenlik sınırlarının ne olduğunu görmek için yaşlı erkek ve kadınları test etmek istiyor. büyüyen kalp hastalığı ve solunum problemleriYaşlılar için sıcaklığın üst sınırı, risk nedeniyle muhtemelen çok daha düşük olacaktır.

Hava sıcaklıklarındaki artışın üzerimizdeki etkilerini hep birlikte göreceğiz.

Bu araştırma paha biçilmez çünkü Dünya’nın ortalama sıcaklığı artmaya devam ettikçe ısı dalgaları hem güçlenecek hem de ağırlaşacak ve bu insan sağlığı üzerindeki etkisiŞimdi tam olarak nasıl olacağını bilmiyoruz.

Kaynaklar: Penn State Üniversitesi, Science Alert

haber-zara.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu