Haber

HDP’den BTK’ya suç duyurusu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, depremin 3. gününde sanal medya platformu Twitter’a getirilen bant daraltmayla ilgili Bilim Teknolojileri Kurumu’na (BTK) Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. . Fesih dilekçesinde, BTK’nın “Taksirle kasten öldürme”, “Görevi kötüye kullanma”, “Bilişim sistemlerinin işleyişini engelleme” ve “Hukuka aykırı yollarla haberleşmeyi engelleme” suçlarını işlediğine dikkat çekildi.

BİR KAMU EYLEMİNE KATILMA TALEPİ

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Enkaza müdahale etmek ve enkaz altında kalan canlıları kurtarmak için tüm iletişim ve ulaşım kaynaklarının sonuna kadar açık olması gerektiğinin vurgulandığı dilekçede, “Enkaz altında kalan çok sayıda insan var. depremin ilk anından bu yana sosyal medya ve medya organlarında yapılan paylaşımlar ve hızla yayılması sonucunda ulaşıldı.. Enkaz altında kalan çok sayıda kişi, sosyal medya platformları üzerinden bulundukları yeri, sağlık durumlarını ve ihtiyaçlarını yayınladı. Bu paylaşımlar sonucunda hızlı bir şekilde ulaşılmıştır.Afet karşısında kullanılan internet ve sosyal medya platformlarının hayati öneme sahip olduğu açıkça ortaya konmuştur. tüm bağlantılar, ulaşım, internet ve sosyal medya ağları, BTK tarafından uygulanan bant daraltma işlemi, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun yürürlükten kaldırılacak maddelerini açıkça ihlal etmektedir. aşağıda düzlendi.

Dilekçede, “Açıklanan ve re’sen dikkate alınması gereken nedenlerle şikayete konu işlemle ilgili olarak derhal soruşturma başlatılmalı, Cumhuriyet Başsavcılığınca Sulh Ceza Hakimliğine başvurulmalıdır. Bant daraltma işleminin derhal durdurulması için savcı, şüphelilerin kimliklerinin tespit edilmesi ve ardından dilekçede belirtilen suçlarla ilgili işlem yapılması gerekiyor.” ‘Belirlenecek suçlardan dolayı cezalandırılmanızı sağlamak için kamu davası açılması’ talep edildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu