Haber

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan: Yeni bir savaş çok muhtemel

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, “Barış anlaşması imzalanmadıkça ve böyle bir anlaşma iki ülke parlamentoları tarafından onaylanmadıkça, elbette Azerbaycan ile yeni bir savaşın çıkması çok muhtemeldir” dedi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Paşinyan yaptığı açıklamada, Azerbaycan ile yeni bir savaş ihtimalinin çok pahalıya mal olacağını belirterek, “Barış anlaşması imzalanmadıkça ve böyle bir anlaşma iki ülke parlamentoları tarafından onaylanmadıkça, yeni bir savaş elbette çok daha olasıdır” dedi. büyük ihtimalle.”

Hem Batı’nın hem de Rusya’nın birbirini suçladığını ifade eden Paşinyan, “Batı’da bazı çevrelerin mantığına göre Rusya yükümlülüklerini yerine getirmediği için bizim tüm beklentilerimizi karşılamıyor. Aynı şekilde Rusya da bize aynı şeyi söylüyor. Batı.”

Azerbaycan Barış Antlaşması için ilk adımı attı

İkinci Karabağ Savaşı’nın ardından Avrupa Birliği (AB), ABD ve Rusya, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunun çözümü için arabuluculuk yapıyor. Azerbaycan, iki ülke arasında barış anlaşmasının hazırlanması için ilk adımı attı ve Ermenistan’a beş maddelik bir barış anlaşması teklifinde bulundu. Ermenistan bu teklifleri kabul etmesine rağmen barış görüşmelerine hazır olduğunu ilan etti. Ancak müzakerelerden bir sonuç çıkmadı. Azerbaycan’ın Karabağ’ı Ermenistan’a bağlayan Laçin Koridoru’nu güvenlik gerekçesi ile geçici olarak kapatmasının ardından iki ülke arasındaki gerilim daha da arttı.

Azerbaycan’ın 5 maddelik önerisi

Azerbaycan’ın Ermenistan’a 5 maddelik barış antlaşması önerisi, devletlerin karşılıklı olarak birbirlerinin egemenliğini, toprak bütünlüğünü, uluslararası sınırların dokunulmazlığını ve siyasi bağımsızlığını tanıması; Devletlerin birbirlerine karşı bölgesel tartışmalarda bulunmadığına ve gelecekte bu tür iddialarda bulunmamak için yasal zorunlulukları olduğuna dair karşılıklı teyit; birbirlerinin güvenliğini tehdit etmekten, siyasi bağımsızlığa ve toprak bütünlüğüne yönelik tehditlerden ve güç kullanımından ve BM Şartı’nın hedefleriyle bağdaşmayan diğer durumlardan kaçınmak; hedefleri belirlemek ve diplomatik temaslar kurmak; Ulaşım ve bağlantı hatlarının açılmasını, ilgili diğer ağların kurulmasını ve ilgi alanlarında işbirliğini içerir. – ERİVAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu