İş

Bingöl’de fırın işçilerinden ‘düşük maaş’ eylemi

Bingöl Güncel TV / BİNGÖL (İGFA) –Merkez Genç Caddesi Saat Kulesi önünde düzenlenen basın açıklamasına onlarca fırın işçisi ve STK temsilcisi katıldı.

Fırın işçilerinin ismiyle ilgili açıklama yapan Murat Bulut, çalışanların taleplerini dile getirdi.

Fırın işçilerinin ne işi ne de sosyal güvencesi olmadığını belirten Bulut, sofrada olan ekmeği üreten biz fırın personelinin iş ve sosyal güvencesinin olmadığını savundu.

Yasaya göre 8 saat yerine 14 saat çalıştıklarını belirten Bultu, “Haftalık dinlenme hakkımız neredeyse yok. Sigortamız yok çünkü patronlar onun yerine eşlerini, arkadaşlarını, çocuklarını ve akrabalarını sigortalı olarak gösteriyor. bizden emekli oluyorlar, biz de mezarda emekli oluyoruz, oraya gidemiyoruz. “Ekmeğin bedelini, ekmeğin bedelini biz işçiler ödüyoruz.

Belediye Başkanı ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı’nın kendi aralarında anlaştıklarını kaydeden sosyal güvencemizi ve sosyal güvencemizi düşürerek halka ucuz ekmek vermenin gururunu yaşadılar. Ekmeğin ucuza satılmasına itiraz etmediğimizi ama emeğimizle ekmeğin ucuza satılmasına da razı olmadığımızı söylemek istiyoruz. Hakkımızı ve emeğimizin karşılığını istiyoruz.”

Taleplerinin açık ve net olduğunu belirten Murat Bulut, taleplerini şöyle sıraladı:

– Patronlar arasındaki rekabetten biz sorumlu değiliz, fiyatlarımız artsın istiyoruz.

– Haftada bir gün dinlenme hakkı istiyoruz.

– Tüm çalışanların amaçsız sigortalı olmasını, kayıt dışı ve güvencesiz istihdama son verilmesini istiyoruz.

– Haftada 45 saat çalışma hakkı istiyoruz, 14 saat çalışma bitsin diyoruz.

– Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, valilik ve belediyenin görevini yerine getirerek patronlar arasındaki rekabetin son bulmasını talep ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu