Haber

Bayrampaşa Belediyesi’nden evlilik işlemlerinde Türkiye’de bir ilk

Evlilik süreçlerinde parmak izi doğrulama uygulaması Türkiye’de ilk kez Bayrampaşa Belediyesi’nde başladı.

Evlendirme dairelerinde evlilik süreçlerinin güvenliğini sağlayan Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS), Türkiye’de ilk kez Bayrampaşa Belediyesi’nde kullanılmaya başlandı. Uygulamadan oldukça memnun kalan çiftler, uygulamalarına daha fazla güven duyduklarını söyledi.

 

EVLİLİK SÜREÇLERİNDE YÜKSEK DÜZEY GÜVENLİK SAĞLAR

Bayrampaşa Belediyesi, Türkiye’de ilk kez hayata geçirdiği uygulamayla bir kez daha diğer belediyelere örnek teşkil etti. Bayrampaşa Belediyesi evlendirme memurları artık Kimlik Erişim Cihazı (KEC) ile TC kimlik kartını doğruluyor. Evlilik başvurusunda bulunan çiftlerin çipli kimlik kartları, Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Kimlik Paylaşım Sistemindeki kimlik doğrulama sistemine ve belediyenin AKOS sistemine kayıt edildikten sonra evlenecek çiftler için talep ettikleri tarihlerde düğün randevuları oluşturuluyor. . Bu sayede düğün süreci öncesinde ve düğün gününde oluşabilecek her türlü sahtekarlığın önüne geçilmiş olur.

 

SAHTE KİMLİKLER ÖNLENİYOR

Olası sahteciliğin önüne geçmek için çipli kimlik kartıyla parmak izi doğrulamanın çok önemli olduğunu vurgulayan Bayrampaşa Belediyesi Evlendirme Şefi Metin Kutbay, “Başvuru aşamasında kişilerin kimliklerindeki fotoğrafı ve fiziksel değişiklikleri (saç ekimi, estetik ameliyatlar, genç yaşta çekilen fotoğraflar, imza uyumsuzluğu) gibi nedenler arasındadır.” Bu nedenle bazen kişinin kimliği konusunda şüpheye düşebiliyoruz. Sahte kimliklerle yapılan başvuruların engellenmesi, evlilik süreçlerinin daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde yürütülebilmesinin sağlanması büyük önem taşıyor. Bu sistem ile hem evlenecek çiftlerin hem de düğün süreçlerini yürüten evlendirme memurlarının güvenliğini sağlıyoruz. Bu uygulama vatandaşlarımız tarafından da memnuniyetle karşılanıyor” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu