Haber

İİT’den Kuran’a yönelik saldırılarla ilgili yeni adım

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İKÖ) Kuran’a yönelik saldırıları ele almak amacıyla düzenlediği 18. İnanılmaz Dışişleri Bakanları toplantısının ardından yapılan yazılı açıklama İİT sayfasında yayınlandı.

Açıklamada, İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’in kutsallığına yönelik art arda saldırıların şiddetle kınandığına değinildi.

İİT’nin ifade özgürlüğü adı altında alınan bu tür eylemlerin tekrarlanmaması için önlem almak üzere AB Konseyi’ne heyet gönderilmesine karar verdiği bildirildi.

Açıklamada, İİT üyesi ülkelere, Kuran’ın yakıldığı ülkelerle bağlarını gözden geçirerek gerekli durumu almaları çağrısında bulunuldu.

Bu bağlamda üye devletlerden İsveç ve Danimarka’daki büyükelçilerini istişare için geri çağırmak da dahil olmak üzere siyasi adımlar atmaları istendi.

Açıklamada ayrıca İİT Yürütme Kurulu’nun, Müslümanlara ve İslam’ın kutsal sembollerine yönelik çirkin saldırıların derinlemesine değerlendirilmesi için İslamofobi konusunda düzenli bir toplantı yapması çağrısında bulunuldu.

Bugün İİT’nin çevrimiçi toplantısıyla eş zamanlı olarak Danimarka ve İsveç’te yine Kuran’a yönelik saldırılar düzenlendi.

– İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik provokasyonlar

İsveç ve Danimarka’da son dönemde Kuran’a yönelik saldırılar ağırlaşırken, bu provokasyonlara izin verilmesi tepkiyle karşılanıyor.

Danimarkalı aşırı sağcı siyasetçi ve Katı Taraf Partisi genel başkanı Rasmus Paludan, 2022 Paskalya tatilinde İsveç’in Malmö, Norköpin, Jönköping kentleri ve başkent Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarına devam etti.

Paludan, 21 Ocak’ta Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği ve 27 Ocak’ta Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

Irak asıllı Salwan Momika, Kurban Bayramı’nın ilk gününe denk gelen 28 Haziran’da Stockholm Camii önünde polis koruması altında Kuran-ı Kerim yaktı.

20 Temmuz’da Momika, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis gözetiminde Kuran’ı ve Irak bayrağını çiğnedi.

Danimarka’da İslamofobik ve aşırı milliyetçi bir grup, Nisan ayı itibarıyla Kopenhag’daki Türk Büyükelçiliği önünde Türk bayrağına ve Kuran’a saldırmaya başlamıştı.

İslam aleyhine pankart açan ve İslam’ı aşağılayıcı sloganlar atan grup üyeleri, 21 Temmuz’da Irak, 24 Temmuz’da İran ve Irak, 25 Temmuz’da Mısır ve Türkiye büyükelçilikleri önünde Kuran okudu. Kopenhag. Kerem yandı.

Grup, 28 Temmuz’da Kopenhag’da bir caminin önünde Kuran-ı Kerim’i ateşe verdi.

Bu hareketlerin polis koruması eşliğinde ve yetkililerden izin alınarak yapılmasına başta Türkiye olmak üzere birçok ülke tepki göstermişti.

Kutsal kitaplara yönelik şiddeti uluslararası hukukun ihlali olarak tanıyan ve bu tür eylemleri şiddetle kınayan karar taslağı, 25 Temmuz’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edildi.

akkislahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu