Haber

Çin, NATO’dan Asya-Pasifik bölgesindeki ilişkilere karışmamasını istedi

Tokyo’daki Çin Büyükelçiliği NATO’yu “Asya-Pasifik bölgesindeki ilişkilere karışmaması gerektiği” konusunda uyardı.

Çin devlet kanalı CGTN’nin haberine göre, Tokyo’daki Çin Büyükelçiliği Sözcüsü tarafından NATO ile ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, NATO’nun “Asya-Pasifik bölgesindeki ilişkilere müdahale etmeye devam ettiği ve bölgede taraflar arasında çatışmalara yol açtığı” belirtildi.

Ayrıca NATO’nun Asya-Pasifik bölgesinin doğusuna doğru ilerlemesinin Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğü kapsamına aykırı olduğuna işaret edilerek, NATO’nun saldırılarının “küresel ve bölgesel güvenlikte istikrarsızlığa” neden olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Asya-Pasifik ülkelerinin Asya-Pasifik’te NATO benzeri bir ittifakı kabul etmedikleri ve buna ihtiyaç duymadıkları belirtilirken, Japonya’nın bölge ülkeleri arasında inancı azaltacak eylemlerden kaçınmasının “beklendiği” belirtildi.

NATO’nun Çin gündemi

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenen NATO Liderler Zirvesi’nde 11 Temmuz’da yayınlanan açıklamada, Çin’e yönelik değerlendirmelerde bulunulurken, Çin’in iddialı ve zorlayıcı politikalarının NATO’nun çıkarlarına, güvenliğine ve değerlerine tehdit oluşturduğu belirtildi.

bucakajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu